Ürünlerimiz
ç
HakkimizdaHizmetlerimiz
Ana SayfaKampanyalar

LGS Puan Hesaplama
TYT-AYT Puan Hesap Tablosu
TYT-AYT'de Yanınızda Olması Gereken Belgeler
TYT-AYT Nasıl Uygulanacaktır ?
TYT-AYT Soru Kitapçığı Nasıl Olacaktır ?
Ösym 2020 Yılı Sınav Takvimi
TYT-AYT İle İlgili Bilgiler
TYT-AYT 2020'ye Gelen Yenilikler
Hızlı Okuma
Ders Çalışma Taktikleri

2020 YKS'de Sizi Neler Bekliyor?

Bu yıl üniversiteye giriş sınavı için uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 25 Temmuz ve 26 Temmuz'da gerçekleşecek. Üç oturum halinde gerçekleşecek olan sınavda ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 25 Temmuz Cumartesi, İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) 26 Temmuz Pazar günü yapılacak. Üçüncü oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) 26 Temmuz Pazar günü yapılacak.

TYT Sınavında; sözel yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, kavramsallaştırma, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.

AYT Sınavında; sayısal yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

Birinci oturum;

TYT Türkçe ve Temel Matematik sorularından oluşacak. Türkçe ve Temel Matematik soruları geçen senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortak müfredatına dayalı olacak. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunlu.

TYT'de 40 adet Türkçe, 40 adet Temel Matematik, 20 sosyal bilimler ve 20 fen bilimleri sorusu olacak. 120 soru olan TYT'nin süresi 135 dakika olacak.

Bu test, aynı zamanda önlisans ve lisans programlarının tercih edebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanlarını belirleyecek. Adayların bir önlisans programını tercih edebilmeleri için TYT puanının en az 150 olması gerekli. TYT puanı 150'nin altında olan adayların herhangi bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı bulunmayacak. TYT puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacak. TYT puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları, istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacak.

İkinci oturum;

Bu oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacak. İkinci oturumda, 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test yer alacak. Bu sınavın süresi 180 dakika olacak.

Üçüncü oturum;

Yabancı dil testi ise 80 sorudan oluşacak. Sınavın süresi 120 dakika olacak.

Yapılan değişikliklerle sınav puan türleri 18'den 5'e indirildi. Sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekildi, 6 oturumdan 3 oturuma indirildi. Sınav sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak.

 
 
 
 

Copyright © 2007 Datasis Yazılım Donanım İletişim Yayıncılık Eğitim ve Sınav Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. (BİL-KOD :1191)  |  Yasal Haklar  İletişim